Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Co můžete zažít při hledání pronájmu

0

Během prohlídek bytu můžete zažít leccos. Některé zkušenosti jsou milé, jiné negativní a některé doslova „tojakovážně“? Text, který si přečtete níže, se zakládá na reálných zkušenostech reálných osob, které se samy jistou dobu potýkaly s hledáním pronájmu. Třeba vám dodá sílu a pomůže se obrnit proti různým situacím.

Zákon a skutečnost se někdy rozcházejí, a to dost značně. V Novém občanském zákoníku (NOZ) se sice dočtete, že by vám pronajímatel nemovitosti neměl zakazovat mít v bytě zvíře, avšak mnozí z pronajímatelů si vás nemusí vybrat právě kvůli domácím mazlíčkům. Snažte se proto raději hned na první prohlídce zjistit, jak se ke zvířatům majitel staví – ptejte se. Neradi byste na nějakou otázku zapomněli? Využijte náš tahák nájemníka.

Máte-li jakékoli pochybnosti, okamžitě se ptejte. Zdá se vám, že není inzerát dostatečně výstižný? Máte pocit, že vás pronajímatel snaží přechytračit? Mnoho úskalí může skýtat například samotná dispozice bytu. Co se může skrývat pod zdánlivě jasným označením 1 + kk? Třeba to, že místo kuchyňského koutu (kk) najdete dvouplotýnkový vařič postavený na mini ledničce a vedle nich obřadně postavenou rychlovarnou konvici. I to někteří prezentují jako „kk“.

Při domlouvání prohlídky se vám může krásně také stát, že na vás majitel bytu vyhrkne: „A nejste, doufám, cikán. Těm já pronajímat nebudu.“ Omluvte expresivnost výrazu, jedná se však o doslovnou citaci. Připravte se, že někteří pronajímatelé jsou, jemně řečeno, svérázní, a obrňte se velkou trpělivostí. Někdy jejich otázky překračují mez taktnosti, a proto si nenechte tzv. otázky na tělo líbit. Uzavření pronájmu je rovnocenný vztah a vy rozhodně nemusíte zodpovědět všechny otázky.

Dobrá rada nad zlato. Hledáte-li bydlení v oblíbené lokalitě, neváhejte se svým rozhodnutím příliš dlouho. Jestliže se vám byt líbí, ihned na konci prohlídky řekněte pronajímateli, že jej berete. Může se totiž stát (a také se to často děje), že během hodinky či dvou, co se rozmýšlíte, si byt zamluví někdo jiný. Vezměte si to tak, že odříct můžete vždycky.

Hledání pohodového pronájmu není snadný proces – mnohdy naopak prožíváte bolestivé chvíle zmaru, kdy si sami sobě říkáte: Tolik zbytečného času. Mám to vůbec zapotřebí? Zažili něco bizarního? Podělte se s námi.Sdílet.

Komentáře