Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Letos se Vánoce prodražit nemusí. Jak v tomto období ušetřit za energie?

0

Na jaře, v létě a na podzim to snad ani nestojí za řeč. Pokud není nevlídné počasí a zima, k topení není důvod a instalace výzdoby a dekorací také není na místě. V období Vánoc se však kotoučky plynoměrů a elektroměrů začínají pořádně protáčet. Jak to tedy udělat, abychom v zimě energie spíš šetřili?

Domácí audit spotřebičů

Jedna z prvních věcí, kterou je třeba udělat, abyste se při šetření energií setkali s úspěchem, je vytvoření kontrolního seznamu. Ten by měl pokrýt ideálně všechno, co je ve vaší domácnosti spojeno se spotřebou energie. Základem je kontrolovat výdaje za energie a srovnávat účty za jednotlivá období. Také můžete provést kontrolu spotřeby vašich spotřebičů pomocí nejrůznějších měřičů. Na trhu je jich spousta a manipulace s nimi také není nijak složitá. 

Budiž světlo

V době svátků nás sluneční paprsky svou přítomností příliš nectí, neznamená to však úplnou absenci denního světla. Namísto toho, abyste spoléhali jen na umělé osvětlení, pokuste se nechat proniknout světlo především zvenku. To někdy i tak nedosáhne do temnějších zákoutí, ale máme pro vás chytrý a užitečný tip. Při předělávání interiéru zkuste osvětlení místnosti decentralizovat a rozdělit ho na více lokálních svítidel. Díky tomu je pak můžete používat podle potřeby a nemusíte vždy rozsvěcet jedno velké centrální světlo.

Není řetěz jako řetěz

Také s vánočním osvětlením se dá šetřit. Spotřeba elektřiny u vánoční výzdoby záleží z velké části na tom, jaký typ osvětlení zvolíte. Například obvyklý světelný řetěz s LED diodami má příkon pouze 5,5 až 6 wattů a jeho adventní provoz vás bude stát pouhých 11 korun. Srovnatelný řetěz z běžných žárovek má příkon v rozpětí od 20 do 45 wattů, někdy i více, a v tomto případě si připlatíte za adventní atmosféru zhruba 80 korun.

Nespornou výhodou LED řetězů je také jejich dlouhá životnost. Zatímco klasický řetěz potřebuje častou výměnu žároviček, ten ledkový vydrží bez údržby 100 000 hodin.

Pomoci si můžete také použitím automatického časovače, díky kterému si můžete přizpůsobit systém tak, aby se osvětlení zapínalo a vypínalo ve vámi zvolených hodinách. 

Útulno i bez přebytečného vytápění

Domov plný rodinných příslušníků a vašich blízkých dělá vánoční atmosféru tou nejkrásnější v roce, o tom není pochyb. Dobrá zpráva je to také pro váš účet za energie. Více lidí = více tepla, to je jednoduchá rovnice. A aby se k ní nepřičítaly další náklady, nechte topení chvíli odpočinout. 

  • Zbytečně neplýtvejte

Topit přiměřeně byste ale měli i za absence vašich hostů. Interiér by měl být vytápěn na vhodnou teplotu. V obytných místnostech se doporučuje teplota kolem 21 °C, v ložnici asi o dva stupně méně. Platí, že na noc je vhodné v bytě vytápění ztlumit a ke stejnému opatření přistoupit i v době, kdy z bytu odcházíme.

  • Proti průvanu v peněžence – pořádným průvanem

Větrání je kapitola sama o sobě. V zimním období byste měli omezit dlouhé větrání s minimálním přísunem čerstvého vzduchu zvenčí a řídit se spíš heslem: Krátce a intenzivně! Tedy zprudka vyluftovat, aby se interiér nestačil příliš ochladit. To by si vyžádalo zbytečnou energii na jeho opětovné vytopení na požadovanou teplotu.

Když má lednice žravou 

Vánoce jsou především o dobrém jídle, a proto pro vás máme pár tipů i z kuchyně, díky kterým můžete ušetřit. Předtím, než se vydáte na vydatné nákupy zásob, nezapomeňte odmrazit ledničku. Tím se vaše spotřeba sníží až o tři čtvrtiny. Nikdy ledničku nestavte blízko spotřebiče vydávajícího teplo (kamna, radiátor, sporák…) – zbytečně tak zvyšujete její potřebu chladit. Pokrmy do lednice ukládejte vždy vychladlé, nikdy ne horké. A pokud se chcete dozvědět ještě více tipů, jak na perfektně čistou lednici, která nežere, přečtěte si článek, který jsme pro vás sepsali zde

Ušetřit můžete i při samotném vaření. Nepoužívejte menší hrnce, než je velikost plotýnky, protože vám tím energie zbytečné utíká. Nezapomínejte na pokličku ani na tlakový hrnec.

 

Obdarujte se o letošních Vánocích dárkem v podobě šetření energie i vy. Nejenže vám tyto tipy pomohou ušetřit peníze, ale také mají pozitivní dopad na naši planetu. Tak začněte hned dnes!Sdílet.

Komentáře