Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Úsporná domácnost: Domov, který během dovolené neplýtvá.

0

Nezapomenout na pas, opalovací krém, plavky, léky, vyřídit si pojištění, důkladně zalít zelenou džungli na balkoně a najít hlídaní pro mazlíky, než se z dovolené vrátíte. Nezdá se to, ale než se půjdete naložit do relaxu a odpočinout si, čeká vás ještě menší, zato důležité zařizování. Jestli zároveň uvažujete trochu ekonomicky a hodí se vám ušetřená kačka, zkuste domácnost připravit tak, aby se žádný z měřičů neprotáčel. 

Přichystejte spotřebiče

Nejsnadnější variantou je vyhodit pojistky, v takovém případě nezapomenete nic vypnout. Na tento extrém ale opatrně, rybičky v akvárku by dlouho bez čerpadla nevydržely a předem neodmražený mrazák s chladničkou by paseku nadělaly na podlaze i v jejich útrobách. Ideální řešení je projít byt a zvážit, co je a není dobré vypnout zcela.

Chladnička a mrazák

Nechystáte-li se na dvoutýdenní dovolenou, nemá smysl je vypínat, ani byste příliš energie neušetřili. Náklady na obnovení provozu samotného mrazícího boxu by převýšily úspory. V případě vydatné dovolené, chladničku i mrazák vyprázdněte (zkonzumujte), nechte odmrazit a při té příležitosti rovnou vyčistěte. Vypojte z elektřiny a nechte dveře pootevřené, ať se odvětrá a nezatuchne.

Sporák a vařič

Plotýnkové vařiče vypojte ze zásuvky, elektrické sporáky vypněte pomocí hlavního síťového jističe a u plynového odpojte přípojku na plyn, ale i elektřinu. Vypojení plynu vám korunky neuskrblí, nicméně se budete cítit jisti před případnou plynovou pohromou.

Klimatizace a elektrický bojler

Doporučíme vypnout, vaše domácnost se bez ní obejde. Chládek zajistíte zataženými závěsy a žaluziemi. Bytoví zahradníci ale střídmě, některé květiny bez světla nevydrží.

Plynový kotel

Věčný plamínek během vaší dovolené vodu ohřívat také nemusí, ani zloděj se přeci nebude zdržovat teplou vanou. Plyn ke kotli nebo karmě proto uzavřete.

TIP: Domluvte si kontrolory. Babička, kamarád/ka, soused/ka jednou za týden můžou skočit obhlídnout situaci v domácnosti. Strádající rostliny zalijí a před zlodějem majetek ochrání.

Ať do zásuvek zbytečně neproudí

Elektřina pohání snad už celou domácnost, a i když spotřebiče zrovna nepoužíváte, elektroměry se směle protáčejí. V zásuvce jsou připravené sloužit a nešetří vám peněženku, dokud je nevypojíte. Jestli se proto chystáte vyrazit i jen na pár dní, vypněte přístroje z pohotovostního režimu. Vypojit spotřebiče ze stavu „standby“, sice ušetří pouze pár desetikorun, ty ale na zemi každý den taky nenajdete.

Kuchyňské spotřebiče

Od kávovaru, přes rychlovarnou konvici, až po mikrovlnou troubu, všechny vypojte ze sítě. Navíc při bouřce pak k žádnému zkratu a následnému požáru nedojde. Všeobecně platí, že čím je spotřebič starší, tím víc energie vyžaduje. Taková mikrovlnná trouba po babičce si s rozpočtem za energie pohraje.

Televize, playstation, PC, stereo a další

U těch ještě před vypojením ze sítě prostudujte návod, u některých se časté vypojení ze sítě nedoporučuje. Televizi uchráníte před bouřkou krom vysunutí ze zástrčky i vypojením od antény, stejně jako set-top box, modem, satelitní přijímač a rádio. Neopomeňte ani na „zapomenuté“ nabíječky v zásuvce, ty si v přehřívání libují nejčastěji. Pamětníci budou muset myslet i na DVD přehrávače a gramofon.

Závěrečná inspekce

Zkontrolovat zavřená okna, zhasnutá světla na půdě i ve sklepě a termostat. Ten během zimních dovolených jen ztlumte na minimální pokojovou teplotu, aby flóra a fauna neměla nutkání se sama zazimovat. Teď už jen zamknout a hodit nohy na ramena za dobrodružstvím i pohodou bez obav.Sdílet.

Komentáře