Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Jak zařídit vkusně a levně nájemní byt, radí Biano

1

Pronájem bytu může být skvělou příležitostí pro cenově výhodné spolubydlení nebo pro mladé páry. Co už však může být obtížnější je jeho zařizování. Jakou výbavu zvolit do bytu tak, abyste neomezovali majitele, ale ani sebe?

Bydlet v pronajatém bytě rozhodně neznamená, že si jej nemůžete zútulnit a připadat si v něm jako doma. Přestože s určitým omezením musíte počítat, můžete si poradit i s celou škálou vybavení, které je přenosné, snadno se instaluje, nemusíte výrazně zasahovat do bytu (a koneckonců ani porušovat nájemní smlouvu), a navíc si jej můžete kdykoliv sbalit a vyrazit o dům dál.

Současný stav bytu

„Samozřejmě záleží, v jakém stavu byt je a kolik jste do něj ochotni investovat. Je dobré vědět, že to jsou finance, které se vám nevrátí a nevezmete si je s sebou. Zásadní také je, co vám majitel dovolí,“ radí nájemcům designérka Tereza Scarlett.

Seriózní majitelé a platná nájemní smlouva jsou základ. Ideální je, pokud je v ní popsán současný stav bytu a také řešení případných poškození v bytě a proplácení oprav. Přestože současný stav bytu může být ve smlouvě popsán poměrně přesně, nikdy neuškodí si jej před nastěhováním vyfotit, abyste měli představu o veškerých úpravách a zásazích, které v bytě provedete. Nebo o poškození, které v bytě bylo již za vašeho nastěhování a majitel po vás chce zuby nehty náhradu škody.

Výmalba bytu

„I když je byt starší, měl by vám být předán vymalovaný. Pokud tomu tak není, domluvte se s majitelem, zda byste si mohli vymalovat sami a náklady pak odečíst z nájmu,“ radí Tereza Scarlett. „V případě nejrůznějších skvrn od vlhkosti či vytopení existují přípravky pod nátěry, kterými nejdříve fleky ošetříte. Pro větší pocit čistoty se do nátěrů v menším množství přidávají také dezinfekční prostředky,“ dodává.

Majitelé většinou upřednostňují bílou výmalbu, která je nadčasová. Rozhodnete-li si byt oživit jinými barvami, vždy pamatujte na to, že po vypršení smlouvy bude třeba byt uvést do původního stavu. I přesto je však výmalba finančně nenáročným způsobem, jak byt zútulnit a dodat na osobitosti.

Pozor si dejte na tapetování. Při něm hrozí to, že při sundávání tapet strhnete i dolní vrstvy barev pod ní spolu se štukem. Náprava pak může být finančně i časově náročná.

studio29Co s podlahami

S podlahami toho bohužel moc neuděláte. Samozřejmě do nich můžete investovat vyšší částky, ale uvědomte si, že při dalším stěhování vám za ně zkrátka nikdo nezaplatí. Má-li byt nepěkné podlahy, zakryjte je kusovými koberci. „Existuje i služba obšívání koberců, kdy si z metrového koberce necháte odříznout libovolný rozměr, třeba i kruh. Ten se pak obšije a vznikne vám kusový koberec přesně na míru,“ radí designérka.  Na chodbu můžete pořídit třeba stylové běhouny a máte vystaráno.

Vrtat či nevrtat aneb kam s obrazy

V nájemní smlouvě také můžete nalézt omezení v podobě jakýchkoliv zásahů do zdí. Pokud se s majitelem nedomluvíte jinak, znamená to, že budete muset oželet vrtání polic, obrazů a zrcadel. Ty můžete naopak elegantně umístit pomocí háčku (jsou ideální například pro panelové byty), které se jednoduše přilepí nebo zatlučou a snadno se poté začistí. Designérka Tereza Scarlett také radí s umístěním zrcadel bez toho, aniž by se musela umisťovat přímo na zeď: „Velkoformátová zrcadla vypadají dobře jen opřená o stěnu a položená na zemi. Tak můžete umístit i obrazy větších rozměrů, lze je i postavit na komodu a opřít o zeď.“

Stávající nábytek? Upravte si ho podle svých představ

Jsou dva druhy nájemních bytů: nezařízený a zařízený (plně či částečně). Pokud si vyberete již vybavený byt, odpadá vám možnost si jej zařídit podle sebe, nicméně na druhou stranu máte zase o starost méně.

Nábytek, který v bytě majitel zanechal, si také můžete lehce upravit dle vašich představ. „Na komody, noční stolky nebo jídelní stoly můžete umístit novou desku. Těch starých se zbavovat nemusíte, stačí novou položit navrch. Dalším řešením je, když necháte na starší stolek uříznout spárovku nebo překližku. Je lepená a vypadá velmi efektně. Můžete použít i sklo, třeba mléčné nebo černé, skvěle to nábytek oživí,“ doporučuje designérka.

Čalouněný nábytek jako jsou křesla nebo kanape můžete dovybavit nejrůznějšími doplňky. Protože přečalounění by znamenalo vyšší investici, navíc do nábytku, který není váš, vyřešte situaci koupí nejrůznějších přehozů, dek, plédů a polštářků. Oblíbené jsou především ty ve skandinávském stylu. Když vás omrzí, snadno je obměníte.

Jak vybrat vhodný nový nábytek

U nevybavených bytů si nábytek musíte pořídit sami. Myslete na to, že s velkou pravděpodobností v pronajatém bytě nebudete navždy, a proto by měl být nábytek dobře rozložitelný a nejlépe univerzální, abyste jej mohli umístit do jakýchkoliv prostor. Můžete tak klidně investovat do pohodlné sedačky, u které budete mít jistotu, že se vám bude líbit i za pár let a nebude problém ji případně přesouvat z bytu do bytu. Myslete na to, že by měla být spíše v neutrálních barvách, nadčasová je především šedá, modrošedá, béžová či tmavě modrá, které se hodí v podstatě do každého typu interiéru. Pokud tápete, zkuste hledat sedačky na Biano.cz, tam si z velké nabídky stovek českých e-shopů s nábytkem jistě vyberete.

Zcela nevyhovující jsou pro tyto účely vestavěné skříně nebo jakýkoliv nábytek na míru, který vás bude omezovat při jeho dalším rozmístění. Tereza naopak doporučuje nábytek modulový čili jednotlivé a samostatně stojící skříňky, které si poskládáte, jak chcete. „Vybírejte také modulové sedací soupravy, které se dají snadno nastavit buď na pravý nebo levý roh. Důležité je, abyste nebyli limitováni dispozicemi a tím, co projde nebo neprojde dveřmi,“ radí Tereza Scarlett.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv nábytek, myslete na to, že by měl být lehký, ne příliš robustní. Na balkon či terasu pak optimální řešení představují skládací či stohovatelné židle. Nezapomeňte i na barevné ladění a celkový styl. „Na trhu je velký výběr židlí, které lze použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Přemýšlejte spíš prakticky, to znamená, že by se jednotlivé kusy nábytku měly dát dobře kombinovat. Při dalším stěhování je možné, že v novém bytě bude nábytek jinak sestavený a vy tak k sobě budete muset umisťovat kusy, které byly dříve rozmístěné v různých místnostech.“

Elegantně můžete vyřešit třeba i konferenční stolky v obývacím pokoji. Existují v sadě dvou či tří menších stolků, které stojí u sebe, a poté se dají rozdělit. Vypadají velmi efektně a opět se jedná o praktické řešení do budoucna.

hylmarováDovybavte si kuchyň

Kuchyňské linky již bývají součástí bytu a větší zásahy do nich se nevyplácejí. Pokud však třeba bojujete s prostorem, je možné použít mobilní ostrůvky nebo pojízdné odkládací stolky. Své udělají také závěsné systémy na nádobí, ale místnost oživíte také novou výmalbou, popřípadě dekoračními samolepkami, které můžete umístit na zeď nebo na lednici.

Koupelna jako ze škatulky

Bez většího zásahu koupelnu příliš nezměníte. Můžete ji však doladit drobnými doplňky. „Existuje množství háčků a dekorací na přísavkách, které bez vrtání připevníte na obložení,“ doplňuje Tereza. Koupelně bude slušet také zajímavé zrcadlo nad umyvadlo, nebo textilní doplňky v podobě podložek na zem. Ty mohou být látkové, nebo třeba dřevěné. Myslete také na sprchový závěs. Může chránit vaši koupelnu proti stříkající vodě, ale vhodným výběrem dá vaší koupelně zcela novou tvář.

Efektivní řešení úložných prostor

Mít také dostatek úložného místa je klíčové. Vestavěné skříně může skvěle nahradit nika či výklenek, který dovybavíte závěsným lankem a závěsem. „Cenově nejlépe vychází již hotové závěsy. Většinou jsou vysoké tři metry, prodávají se po dvou kusech a dají se upravit i na výšku dané místnosti,“ dodává designérka. Takové prostory podobně jako sklepy či spíž můžete vybavit několikapatrovými regály nebo kovovými lištami s držáky, které seženete v každém hobbymarketu. Můžete je upravit dle vašich preferencí, a navíc nestojí mnoho. Další finančně výhodné varianty představují pojízdné věšáky na oblečení, které stojí pár stovek a složené je máte do pěti minut.

Zainvestujte, ale šetřete!

Pokud chcete navíc ušetřit nějakou tu korunu a opravdu berete pronajatý byt jako přechodné stanoviště, poohlédněte se po nejrůznějších bazarech s nábytkem a domácími potřebami. Z druhé ruky se dá sehnat skoro všechno, a to klidně za poloviční cenu či ještě méně. Pak vám ani nebude tolik líto, když se nějaký ten kus nábytku stane součástí bytu a bude sloužit třeba dalším nájemníkům (studenti jistě ví, o čem je řeč).

Vyzkoušejte třeba sbazar.cz, bazoš.cz nebo mobilní aplikaci Let Go. Tímhle způsobem se můžete zbavit i vašeho stávajícího nábytku, který můžete prodat nebo darovat například za odvoz.

Co se v pronájmu nevyplatí Levnější a praktičtější řešení
Nové podlahy (plovoucí, vinylové) Koberce na míru či kusové
Vestavěné skříně Závěsy k výklenku, policové regály, stojany na oblečení
Police, které vyžadují navrtání Přísavkový systém polic, lepicí háčky
Nové skříňky v kuchyni Mobilní ostrůvek nebo vozík
Nábytek na míru bytovým prostorům Kusové a nadčasové skříňky
Tapety Výmalba, dekorační nálepky
Obměna stávajícího nábytku Novější desky, čalouněné přehozy

Vložit inzerát na Ulovdomov.cz

Sdílet.

Komentáře