Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Na dodavatelé energií v 5 krocích

0

Stěhujete se do nového a je před vámi výzva vybrat dodavatele energií? Nebo jen nejste na 100% spokojeni se stávajícím? Někdy není nejsnazší si vybrat mezi všemi „nejvýhodnějšími“ nabídkami.Všichni jsou výhodní a u všech ušetříte. Jde o hru s procenty a s cíleným marketingem. Mezi všemi se ovšem najdou i dodavatelé, kteří výhodné bonusy a služby nejen slíbí, ale i dodrží. Na to abyste na ně při výběru narazili, mějte po ruce kalkulačku a poslední vyúčtování. Nezapomeňte na smlouvu uzavřenou s vaším původním dodavatelem, abyste zjistili, do kdy jste smluvně vázáni. Teď směle do hledání jehly v kupce sena.

1. krok: Průzkum ceníků

Přiznejme si to, vždy je rozhodující výsledná cena energie. Platba za elektřinu nebo zemní plyn se skládá z regulované a neregulované části ceny. Některé společnosti vám naúčtují minimální poplatek a u jiných měsíčně zaplatíte 80 až 100 korun. A to už může být zásadní zejména pro domácnosti s nižší spotřebou.

Výslednou spotřebu domácnosti se začleňte do správné cenové kategorie. Sazby jsou ucelené napříč dodavateli a vám pomohou k porovnání ceníků.

S kalkulačkou přistupte ke všem ceníkům dodavatelů dostupných ve vašem okolí. U většiny společností narazíte na více produktů. Jestli se jedná o neseriózního dodavatele, jeho hlavním znakem bude výrazný nepoměr levného a dražšího ceníku. Počítejte s levným ceníkem jen na omezenou dobu, ať pak nejste překvapení s novým vyúčtování vyšších cen. Proto cenovou nabídkou prozkoumejte jako celek skrz naskrz včetně smuvních podmínek.

2. krok: Neskočte na lep

Ve smlouvě a obchodních podmínkách narazíte na všelico. Vyskočit na vás mohou aktivační a deaktivační poplatky, nebo extra příplatky za služby, které by rozhodně měly být zdarma. Rozhodně tedy nepřehlédněte ceníky doplňkových služeb. Tisíc rovných za vystavení opisu faktury nebo smlouvy není přiměřeným poplatkem.

Každý solidní dodavatel má všechny vzory smluv i obchodních podmínek ke stažení na svém webu. Pokud v hledání neuspějete a ani po zkontaktování před vámi společnost svůj cenám skrývá, není nic rozumnějšího než se takovým vyhnout obloukem.

3. krok: Nastavte dobu trvání dle vlastních potřeb

Na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud se nechcete vázat, rozhodně čapněte smlouvu na dobu neurčitou. Ta vám deklaruje výpověď kdykoliv v průběhu smluvního vztahu a po uplynutí tříměsíční lhůtě, budete znovu volní.

Jestli se přes to rozhodnete podepsat smlouvu na dobu určitou, zkontrolujte, zda není sjednaná na více než 2 roky a opravdu získané výhodné ceny pro celé období trvání smlouvy získáte.

Nesolidní obchodníci se budou snažit závazek natáhnout na 3, 5 nebo 10 let, budou před vámi tajit termín do kdy je smlouva sjednaná a kdy je třeba ji vypovědět, aby se automaticky neprodloužila o další placené období. Další špekulanti připisují do smluv i dva různé termíny pro zasláni výpovědi, například pro jednou čtyři měsíce před koncem smlouvy, po druhé nejpozději tři měsíce předem.

4. krok: Malý dodavatel neznamená rovnou podvodník

Do statistik Operátora trhu OTE ČR se na počet zákazníků a odběrných míst jednotlivých dodavatelů energií mrknout můžete, nakonec ale vždy bude důležitým faktorem zkušenosti společnosti, spokojenosti zákazníků. Tyto údaje jdou v ruku v ruce se stabilitou a profesionalitou.

OTE krom ostatních činností, zpracovává a zveřejňuje měsíční a roční zprávy o trhu s elektřinou a měsíční a roční zprávy o trhu s plynem v České republice.

Menším dodavatelům není třeba se vyhýbat ani obávat. Reagují na požadavky své menší skupiny zákazníků rychleji a v případě jejich zkrachování nejste jako odběratelé odtrženi od dodávky energií. Dodávku automaticky převezmou poslední instance a vy během šesti měsíců si můžete vybrat nového obchodníka.

5. krok: Před podpisem smlouvy nezapomeňte prověřit

Důvěřuj ale prověřuj. A na ty, s kterými se chystáte podepsat smlouvu to platí trojnásob. Proto dodavatele neváhejte vždy prověřit na internetových fórech a diskuzích, i když vše berte s rezervou. Jestli je dodavatel dlouhodobě spojován s podomním prodejem nebo neférovým jednáním, raději si ještě jednou prostudujte všechny obchodní podmínky a smlouvy. Ověřit si služby nového dodavatele můžete i na zákaznické lince.

Posvítit si na dodavatele můžete např. na obsáhlém fóru se aktuálními zkušenostmi odběratelů s konkrétními společností s dodávkou elektřiny a plynu.

Sdílet.

Komentáře