Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Ohlédnutí za rokem 2020

0

Rok 2020 je skoro u konce a nás dostihla vlna jisté nostalgie. I přes veškeré turbulence jsme se v UlovDomov.cz snažili dále rozvíjet trh s nájemním bydlením – zavedli jsme elektronické podpisy dokumentů, 3D virtuální prohlídky a majitelům bytů jsme nabídli zcela nové služby. Dnes vám přinášíme malé ohlédnutí za uplynulým rokem a výhled na ten příští.

Korona vs. trh s pronájmy

V jarních měsících se poprvé projevily dopady krize a na nájemní trh se začaly valit tisíce nových bytů, především z krátkodobých pronájmů. Tento trend byl nejcitelnější v hlavním městě, kde s rostoucí nabídkou začaly klesat ceny nájmů – v Praze až o 11 %. Ačkoliv v letní sezóně aspoň částečně ožil turistický ruch a pokles cen dočasně ustal, ke konci září už bylo jasné, že druhé vlně se nevyhneme. Univerzity nezahájily prezenční výuku a trh se opět začal zaplavovat nabídkami pronájmů.

Data za neukončený čtvrtý kvartál už nyní ukazují na další pokles cen v řádu stovek korun, a to především v hlavním městě. “Meziroční srovnání pak ukazuje dopad pandemie ještě zřetelněji. V Praze se už nebavíme o korekci v řádu stovek, ale v řádu tisíců korun, a to napříč všemi dispozicemi,” dodává Martina Březina, náš CEO.

Je pravděpodobné, že ekonomická recese bude dále prohlubovat mezeru mezi nabídkou a poptávkou a tlačit ceny dlouhodobých nájmů dolů. I přesto v roce 2021 očekáváme plynulejší vývoj než letos. Důsledky koronakrize se už ve velkém projevily na nabídkové i poptávkové straně trhu, který na ně bude v příštích měsících se setrvačností reagovat. Obsazení nájemního bytu bude obtížnější než před koronou a bude pokračovat tlak na snižování nájemného. V UlovDomov.cz s touto predikcí počítáme a díváme se na ni jako na příležitost.

Bydlet se musí – korona nekorona

Na inzertním portálu je vždycky živo, takže i přes globální pandemii UlovDomov.cz bzučel jako pilné včelí hnízdo. Zalovili jsme proto v našem systému a vybrali pro vás zajímavá data z nájemního trhu:

UD infografika 2020 1

 

  • Žádné trapné ticho – mezi nájemníky a majiteli proběhlo 79 458 konverzací
  • Hlídacího psa jste nenechali v boudě – zaúkolovali jste ho hned 41 520 krát
  • A rozhodně se nenudil – vyčmuchal 30 925 194 inzerátů podle vašich preferencí
  • Nebáli jste se ozvat – inzeráty jste oslovili 432 602 krát
  • Srdíčka létala vzduchem – oblíbili jste si 59 660 inzerátů
  • Důvěřuj, ale prověřuj – nástrojem na prověření rizikovosti osob letos prošlo 11 794 kandidátů, což představuje 30% nárůst oproti roku 2019

UD infografika 2020 2

 

Prostřednictvím služby Ideální nájemce soukromým majitelům pečujeme o více než 1 300 bytů v hodnotě přesahující 6 miliard korun. Mrkli jsme do interních dat, abychom zjistili, o jaké byty v našem portfoliu byl letos největší zájem. V roce 2020 u nás poptávalo bydlení neuvěřitelných 11 058 zájemců. O každý byt se v průměru zajímalo 13 kandidátů, kterým bylo od 17 do 85 let. Průměrný věk našich zájemců je 27 let. A nejpopulárnější byt chtělo nazývat domovem neuvěřitelných 135 kandidátů – jedná se o byt 3+1 v populární brněnské čtvrti Komín.

P(our) F(éliciter) do lepších časů

Chtěli bychom poděkovat všem našim klientům a partnerům. Díky vaší důvěře a podpoře jsme se umístili v prestižním žebříčku Deloitte Technology Fast50 a byli jsme vyhlášeni 3. nejrychleji rostoucí technologickou firmou v regionu střední Evropy.

Přejeme vám, ať se vám v příštím roce bydlí, pronajímá a žije pohodlně a bezstarostně. My budeme i v roce 2021 pokračovat v naplňování naší vize světa, kde je pronajímání bytů jednoduché, dostupné a efektivní.

Co máme v rukávu na příští rok?

Už teď víme, že 2021 bude dynamický rok a chceme vám dát nakouknout do toho, co chystáme.

  • Úplně novou digitální službu, která zjednoduší pronajímání a správu nemovitostí majitelům i nájemníkům.
  • Nový a vylepšený inzertní portál UlovDomov.cz – můžete se těšit na nové funkce pro majitele, realitní kanceláře i zájemce o bydlení.
  • Expanzi služby Ideální nájemce do dalších krajských měst.
Sdílet.

Komentáře