Nájemní Rádce

Vše, co jste chtěli vědět o pronájmu, a byli jste líní to hledat.

Úsporná domácnost: Zima ani topná sezóna vás už nezruinuje

0

Od jara do podzimu, pokud se neočekávaně neochladí, nad měřiči panenky neprotočíte. Přeci jenom je venku světlo od rána do večera a topení se ani nezapne. Zima ale letos přituhuje a stejně je tomu u cen za energie. S rokem 2019 teplárny zvýšily cenu v průměru o 5% za dodávané teplo a za elektřinu si od prvního ledna připlatí prakticky všichni odběratelé v Česku. Se změnou dodavatelů se ale energetický úlet nesníží. Na protáčení kotoučů elektroměrů a plynoměrů vám ale může pomoci několik základních rad.

Snadné kroky k nižší spotřebě

Úsporné žárovky jsou základ

Úsporné žárovky mají vyšší vstupní investici, ale ve výsledku ušetří až 85% energie oproti klasických žlutých žárovkám. Peněženku ušetří i jejich výdrž. Životnost žárovek se počítá v letech a návratnost vaší investice do nich se blíží půlroku. Nejvýhodnější bude žárovky nahradit po celém bytě, ovšem nižší částku ve výpisu uvidíte, i když vyměníte žárovky v místnostech, kde svítíte nejdéle a často.

Áčkové spotřebiče

Největším žroutem jsou především chladničky a mrazničky. Jsou v provozu pořád a v celkové spotřebě energie v domácnosti tvoří čtvrtinu nákladů. Základem je kontrolovat dovírání dveří lednic i mrazáku a obzvláště, pokud jsou spotřebiče staršího data. Nové modely spotřebičů vybírejte dle označení. S energetickým označením A+++ vám spotřebiče ušetří až o 15%. Další spotřebiče jako pračka a sušička v novějších verzích se stejným označením (A+++) ušetří ročně mezi sedmí až osmi stovkami.

Rady jako od maminky

Ve většině případů lze tipy na úsporu odkoukat od rodičů a prarodičů. Ale my je vám i tak připomeneme, tady aspoň ty, které se nám taky v úspoře osvědčily.

Perte na nižší teplotu. Pokud zrovna neperete montérky od oleje, není potřeba prát více než na 40° C. Poklesem z 90° C, ale i  60° C, uspoříte více jak čtvrtinu energie a zároveň oblečení chráníte před krátkou výdrží a vybledlými barvami. U ostatních spotřebičů buďte na pozoru se stand-by režimem. Nepoužíváte-li přístroje každý den, vypojte je ze zásuvky. Komfortní režim stan-by vás stojí s některými spotřebiči okolo stovky za rok. U ohřevu vody lze taky ušetřit. U vlastního kotle snižte teplotu ze 75 na 55 ºC. Ohřátá voda se vám bude lépe mísit se studenou, výslednou teplotu budete snadněji regulovat a ušetříte řádově ročně stokoruny. Nad úsporností myčky nádobí předem nemávejte rukou. Spotřebuje nejvíce jednu kWh elektrické energie a 12 litrů vody. S ní tak můžete ušetřit 30 % nákladů (při ročním mytí nádobí ob den je snížení částky o cca 500 Kč).

Radu, abyste byli odolní vůči chladu a domácnost měli spíše pro otužilce, asi ihned zavrhnete. Nicméně byste měli vědět, že každým snížením, alespoň o jeden stupeň, vám spotřebu energií posune níže o 6%. Chcete-li ale šetřit častým vypínám a zapínáním topení, spíše rozpočtu uškodíte. Opětovné vytopení bytu, vám krom měřiče protočí i panenky.

Náročnější kroky k úspoře

Okny utíká teplo

V novostavbě a v domě po renovaci oken vás výměna už trápit nebude. V tom případě se budete po úspoře za energie rozhlížet jinde. Koupili jste, nebo zdědili dům se starými netěsnícími okny, bude výměna pravděpodobně nevyhnutelná. O dřevěná okna se můžete postarat novým nátěrem, nebo izolačními páskami, ale pokud vás problém s úsporou energie trápí ve velkém a dlouhodobě, jsou nová okna řešením.

Východiskem jsou okna s dvojitými, nebo trojitými skly včetně nových zárubní. Lze vybrat mezi dřevěnými dvojitými okny od stolaře. Budou mít silnější těsnící vrstvu a vpasujete do nich širší izolační skla. Bohužel ve srovnání s moderními okny úspora nebude tak zřetelná. Máte-li rádi originalitu dřevěných oken od mistra a jemný chlad v bydlení snesete, investici do nových plastových oken můžete vynechat, nicméně pro dlouhodobé šetření nové okna z umělých hmot přijdou vhod. Zaručí, že do domu nevnikne ani kapka vody a ven neuteče žádné teple. Budete ale muset myslet na pravidelné větrání, jinak hrozí problém s vlhkostí v domě.

Zateplení jako další krok

Výměna oken pro úsporu energie je základ, jestli ale máte prostředky navíc a chcete pokračovat v hospodárném procesu, zateplení fasády je ideální v kombinaci s novými okny. Tloušťku izolací si nechte spočítat u odborníka, každý dům vyžaduje něco jiného. A v případě, že se toužíte přiblížit k domu, který je pasivním, doporučíme v dalších krocích přistoupit na izolaci střechy, podlah a zavedení větrání s rekuperací.

Investice očekávejte v desetitisících až statisících korun, ale lze je snížit dotací. Nicméně s každým rokem uspoříte tisíce až desetitisíce korun. Nákup bude dražší, ale návratnost poměrně rychlá.

Předejděte neúsporné domácnosti

Jste-li ve fázi hledání nového bydlení, zařaďte do hledáčku energetický průkaz. Ten je povinností uvést u každé nemovitosti. Odhalí vám, jaké budou náklady na vytápění, či zda bude potřeba dům zateplit. Nemovitost v lepší energetické třídě může být dražší. A i když praxe realitního trhu ukazuje, že dle průkazu se většina zájemců o bydlení vůbec neřídí, domů v nižší energetické třídě ušetří energie i investice do rekonstrukce v řádu desetitisíců korun. Energetickou třídu se tedy rozhodně vyplatí znát.

Sdílet.

Komentáře